TURNIEJE: MISTRZOSTWA SWIATA W PIŁCE NOŻNEJ - HISTORIA, GWIAZDY, CIEKAWOSTKI GWIAZDY

1998 r. - FRANCJA

8 lat temu Mistrzostwa Świata odbyły się we Francji. Decyzję tę podjęto w Zurychu. Wtedy też zapadła decyzja o zwiększeniu liczby uczestników na turnieju z 24 do 32. Z racji tej do eliminacji przystąpiła niespotykana jak dotąd ilość państw, bo aż 174. Polska także starała się o awans, ale trzeci raz z rzędu tylko na chęciach się skończyło. W grupie eliminacyjnej wyprzedzili nas Włosi i Anglicy. Po raz pierwszy w historii na Mundialu zagościła reprezentacja Chorwacji, która już od siedmiu lat była państwem niepodległym. Na turniej nie awansowały natomiast m.in. drużyny Rosji i Portugalii. 10 czerwca 1998 roku nastąpiło rozpoczęcie Mistrzostw. W meczu otwarcia na wspaniałym Stade de France spotkały się drużyny Brazylii i Szkocji. Wygrali ci pierwsi – 2:1 – ale bramkę, dającą zwycięstwo Brazylii strzelił… Szkot Tom Boyd. W kolejnym meczu grupy A Brazylia poradziła sobie znacznie lepiej, może i dlatego, że grała ze słabym Marokiem. Faworyzowani od początku turnieju „ Canarinhos” wygrali 3:0, ale ich radość trwała do spotkania z Norwegią, które niespodziewanie przegrali 1:2. Brazylii zawsze niezbyt dobrze się wiodło w pojedynkach ze Skandynawami, ale ta porażka była jednak swoistym zaskoczeniem. Obie drużyny z tego meczu awansowały do następnej rundy. W grupie B spotkały się teamy Włoch, Chile, Kamerunu i Austrii. Nikt nie zdołał pokonać reprezentacji Chile, która z każdym z rywali zremisowała. Przede wszystkim remis z dobrze dysponowaną „Squadra Azzura” był sporym zaskoczeniem dla Italii. Włosi prowadzili z zespołem z Ameryki Płd. 1:0 po golu Christiana Vieriego, ale 2 następne gole strzelili Chilijczycy, a dokładnie Marcelo Salas. Remis udało się uratować Włochom dzięki Roberto Baggio, który wykorzystał rzut karny, zresztą bardzo kontrowersyjny. Do następnej fazy awansowały drużyny Włoch i Chile. Z grupy C awansowały natomiast Francja i Dania. Niezwykła sytuacja miała miejsce z meczu pomiędzy Francją a Republiką Południowej Afryki na Stade Velodrome, obiekcie Olympique Marsylia. Obrońca afrykański Pierre Issa strzelił w tym meczu dwa gole. I byłoby to wszystko w porządku, gdy by nie to, że dwukrotnie trafiał do… swojej bramki. Był to pierwszy w historii MŚ taki przypadek, aby jeden zawodnik strzelił w jednym meczu 2 „samobóje”. W grupie D Hiszpania niespodziewanie uległa Nigerii 2:3, a następnie zremisowała bezbramkowo z Paragwajem i, aby awansować musiała wygrać z Bułgarią i liczyć na to, że Nigeria wygra z Paragwajem. Pierwszy cel został osiągnięty – Hiszpanie wygrali aż 6:1. Z drugim było już gorzej – Nigeria niespodziewanie przegrała 1:3 i to Nigeryjczycy oraz reprezentanci Paragwaju mogli się cieszyć z awansu. Z grupy E awansowały teamy Holandii i Meksyku. Awans z grupy F do 1/8 finału wywalczyły ekipy Niemiec i Jugosławii. Ważnie politycznym wynikiem zakończyła się potyczka pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi. To Azjaci wygrali 2:1 i, mimo iż nie awansowali do II rundy, do historii irańskiej piłki nożnej przejdzie zwycięstwo nad tą potęgą militarną i gospodarczą. W grupie G miał miejsce polski akcent. Reprezentację Tunezji prowadził wówczas trener Henryk Kasperczak. Jednak kunszt polskiego trenera nie pomógł widocznie na francuskich boiskach, bo Tunezyjczycy przegrali z Anglią 0:2 i Kolumbią 0:1. Już po tych dwóch meczach został z posady zwolniony Kasperczak, a Tunezja w swoim ostatnim meczu zremisowała 1:1 z Rumunią. Z tej grupy zwycięskie wyszły drużyny Rumunii i Anglii. Spotkanie między tymi dwoma reprezentacjami zakończyło się wynikiem 2:1 dla Rumunii, a decydującego gola strzelił Dan Petrescu, dzisiejszy trener Wisły Kraków. W grupie H bez większych problemów awansowały: Argentyna i Chorwacja. W bezpośredniej konfrontacji zespołów, które nie awansowały z grupy H, czyli Japonii i Jamajki, zawodnicy z ojczyzny Boba Marleya wygrali 2:1 i do dzisiaj jest to ich największy piłkarski sukces w historii. Pierwsze mecze 1/8 finału zostały rozegrane 27 czerwca 1998 roku. W pierwszym meczu tej fazy spotkały się: zwycięzca grupy A z drugim zespołem grupy B, czyli Brazylia z Chile. ”Canarinhos” wygrali 4:1, a 2 gole strzelił Ronaldo Luís Nazário de Lima, znany po prostu jako Ronaldo. Włosi jedną bramką pokonali Norwegów, podobnie jak Francja w pojedynku z Paragwajem. Niesamowity mecz został rozegrany 30 czerwca. Było to spotkanie Anglii z Argentyną. Na początku meczu sędzia podyktował dwie „jedenastki”, odpowiednio dla Argentyny i Anglii. Pierwszą bramkę strzelił Gabriel „Batigol” Batistuta, drugą wszechstronny Alan Shearer. Piękną bramkę strzelił Michael Owen (miał wtedy zaledwie 18 lat), a jeszcze przed przerwą wyrównał na 2:2 Javier Zanetti. W 47. minucie czerwoną kartką został „nagrodzony” 23-letni David Beckham za ostry faul na Diego Simone. Paradoksalnie, właśnie wtedy zaczęła się jego piłkarska kariera. W drugiej połowie nie padły żadne bramki, podobnie w dogrywce i trzeba było przeprowadzić serię rzutów karnych. Rzutu karnego nie wykorzystał David Batty i to Argentyna awansowała do ćwierćfinału. Jeszcze w innych meczach 1/8 finału awansowały drużyny: Chorwacji, Niemiec, Holandii oraz Danii. W półfinałach zmierzyły się Francja z Chorwacją i Brazylia z Holandią. Mecz dostarczył dużo emocji kibicom obu drużyn. Na trzy minuty przed końcem meczu po golu Ronaldo z początku drugiej połowy Brazylia prowadziła 1:0. Wówczas pięknym strzałem głową wyrównał Patrick Kluivert. W dogrywce nie padły żadne bramki. Nastąpiły rzuty karne. Claudio Taffarel obronił jedenastki wykonywane przez Ronalda de Boera oraz Philipa Cocu. W drugim półfinale dwa gole dwa gole dla Francji strzelił wspaniały obrońca – Liliam Thuram. Dla Chorwacji jedyną bramkę zdobył Davor Suker, późniejszy król strzelców Mistrzostw Świata. W meczu o trzecie miejsce piłkarze w koszulkach w czerwono – białą szachownicę pokonali „Oranje” 2:1. Swoją ostatnią, szóstą bramkę, s turnieju strzelił Suker. W spotkaniu finałowym miało dojść do wspaniałego meczu - pojedynku bramkostrzelnych Zinedine Zidane oraz Ronaldo. Ten drugi miał w finale nie wystąpić z powodu sensacyjnego pogorszenie się stanu zdrowia. Nikt do dzisiaj nie wie, co się stało z jego organizmem. Niektórzy mówią, że przeżył zapaść. Ostatecznie jego nazwisko zostało wpisane do protokołu sędziowskiego w wyjściowej "jedenastce". Ronaldo grał tragicznie. Jego strzały były anemiczne, po boisku poruszał się jak „mucha w smole”. Brazylia już do przerwy przegrywała 2:0. Dwa gole strzelił niezawodny „Zizou”. W drugiej połowie "Canarinhos" dążyli do odrobienia strat, ale bezskutecznie. W 90 minucie triumf Francuzów przypieczętował Emmanuel Petit, zdobywając gola po akcji Patricka Vieiry. Francja, po efektownym zwycięstwie w finale 3:0 po raz pierwszy w historii zdobyła tytuł Mistrza Świata. Mistrzostwa Świata we Francji uznawane są za jedne z bardziej udanych w ostatnich latach. Niestety, ma MŚ miały też miejsce ataki pseudokibiców. Najgroźniejsi byli chuligani z Anglii i Niemiec. Jednak już za 4 lata, w Korei i Japonii, pseudokiboców na szczęście już nie było.